greenbackgrazers


How to Save Money on Produce and Meat
June 13, 2012, 8:31 AM
Filed under: couponing, Financial tips, Healthly Living, Holiday Fun, Life style

Summer is the best time for fresh fruit and grilling out on the Bar-b-q and spending time with family and friends.  This year we have watched as prices for these items have soared and it seems that we might have to forgo those extras this year.  But not so fast…I have a few tips that will help you save at the checkout and bring home the tastes of summer you cherish.

Produce:

1) Tomatoes- rather than buy the cherry tomatoes buy the larger round ones these can be up to a $1 cheaper.  You can also grow your own whether you live in an apartment or condo, rent or own this is a cheap and easy alternative.  Just ask at your local nursery personnel for hints and tips.

2) Corn- unshucked corn is cheaper (it also lets the kids help preparing dinner).  Buy on the day you want to eat it, my husband’s family used to have a farm and he says that corn becomes less sweet the longer it sits around.

3) Mushrooms- instead of Portobello mushrooms, buy Creminis they are smaller versions of the Portobello.  In some stores it may save you as much as $3.

4) Strawberries-Here is a great idea, pick your own usually that saves you half the price.  It is also a fun way to spend time with the family.  Check in your area for some farms and stands where they advertise this feature.  It saves you money and creates lasting memories for your children.  A little hard work never hurt anyone:)

5) Salad greens – Don’t buy the bagged versions, Buy by the head.  To make it last and stay fresh longer up to a full week, wash the leaves and dry throughly.  Then store in a plastic bag that you have punched holes in with a fork.

5) At roadside stands, buy your stone fruit that is slightly bruised.  While you discard the bruised portion you still save about half of what the unblemished cost.  Buy at roadside stands as a rule for all produce this will be like buying direct.  No middle man in this case the store.  Fresh fruits and veggies have the most nutritional value anyway.

Meats:

1) Buy the “market grind.”  Rather than the national brands it is often a higher quality and is local.  It usually costs about a dollar less per pound.

2)  This one I had never heard.  Buy a 2 lb ham from the refrigerator section.  take it to the Deli counter and have them slice it.  You will get more meat and can use for sandwiches it will also cost about $1 less per pound.  Check with your store not all grocers will do this.

3) stock up on b-b-q  meats and rolls and ice cream around holidays these items are usually 60-70% off and using coupons always helps.

4) Buy a chuck roast it is cut from the same muscle as rib-eye, and tastes similar.  Ask the butcher to cut 2 steaks out of the first 4 inches of the eye of the chuck roast, then have him grind the rest into hamburger.  You could save almost $10.

Other products:

1)  Salsa- Shop the international isle.  Lesser known Latin brands are up to 30% cheaper than our national brands.

2)  Make your own marinades and dressings.

3) Buy hot dog and hamburger rolls at dollar store or discount stores.

 

 

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a comment



Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s



%d bloggers like this: